Тримата партньори по проект „INNOSKILLS THROUGH SPORT“ по програма „Еразъм+“ [621999-EPP-1-2020-1-BG-SPO-SSCP] проведоха лятна начална среща в периода 28-30 юли 2021 г. в Битоля, Република Северна Македония.

Тридневното събитие представлява своеобразен международен партньорски семинар на тема: „Насърчаване на предприемачеството и уменията за бъдещо развитие чрез спорт“.

Петнадесетте участници от Сдружение „Спортен клуб Комач спорт“, България, „Salas vidusskola“, Латвия, и „Sdruzenie za makedonsko-balgarsko prijatelstvo“[„Сдружение за македонско-българско приятелство“], Република Северна Македония, се срещнаха в Битоля, Северна Македония, за да обменят добри практики и методи [формални и неформални] за развитие на предприемачески трансверсални умения сред тийнейджърите чрез прилагане на различни образователни подходи, включително ETS.

Събитието беше разделено на различни панелни сесии, посветени на: организационни, аналитични и практически аспекти на концепцията на проекта.

Представители на неправителствения сектор се включиха в сесиите, за да разкрият повече практики за работа с младежи, като се фокусират върху предприемачеството като трансверсално умение съгласно рамката EntreComp на Европейската комисия. Те също така споделиха своя специфичен опит в работата с училища и други образователни институции при осъществяването на различни спортни дейности сред учениците и младежите с цел придобиване на умения за здравословен и спортен живот.

Международният партньорски семинар обхвана широк спектър от панелни дискусии, презентации и обмен на положителни практики от трите държави, които имат общо минало зад „желязната завеса“ и са изправени пред сходни предизвикателства, свързани със създаването на силно чувство за предприемачество и инициативност у младите хора.

В събитието се включиха 15 участници, които обмениха мултикултурен опит и обсъдиха дейности, разкриващи спорта като инструмент за образование и развитие на умения, както и различни организационни форми, които провокират интереса и участието на младите хора в спортни събития.

Участниците обсъдиха също така как социалните, образователните и здравните функции на спорта могат да се използват за формиране на личността на младите хора и да се насърчава физическата активност на всички нива на образование от ранна възраст, като се поставя специален акцент върху предприемачеството и уменията на бъдещето.

Тримата главни лектори от Република Северна Македония – Мария Котевска, Кире Гърбевски и Влатко Гроздановски, учители по спорт от средните училища, а също и обучители по неформално спортно образование, споделиха факти за своята работа и предизвикателства. Те наблегнаха на спорта като инструмент за развитие на предприемачески и трансверсални умения, както и за насърчаване на социалното приобщаване и европейските ценности и принципи, като солидарност, равенство, зачитане на многообразието и социалния статус и приобщаване на различните националности.