Днес сдружението изпълнява проект „Business CreArtivity" по програма Еразъм+

Дейностите включват четири държави Република България, Румъния, Турция и Република Северна Македония. Проектът се изпълнява в Скопие, Битоля, Охрид и Крушево, с цел насърчаване и подпомагане на туризма в Македония.


Успешно завърши 7-дневното обучително събитие за младежки работници в рамките на проект “Предприемчивост и свързаност на младите хора на Балканите чрез творчество и култура”

С интересни събеседници и интерактивни занимания по групи протекоха останалите няколко дни от програмата на 7-дневния семинар за младежки работници по проект № 2020-1-BG01-KA227-YOU-095019 „Предприемчивост и свързаност на младите хора на Балканите чрез творчество и култура“, финансиран по  програма „Еразъм +“ КД2. Той се реализира от Фондация Българска Памет в партньорство със „Сдружение за Македонско-Българско приятелство“, гр. Битоля, Република Северна Македония и сдружение “ГЛАС“ Босилеград, Република Сърбия.

Програмата включи панели, които допринасят за постигането на основната цел на проекта – да се създаде иновативна методика за развитие на предприемчивост и креативност сред  младите хора на Балканите. Тя ще бъде разработена и тествана с 15 младежки работници и 60 младежи, допринасяща за  тяхното личностно развитие, активно гражданско участие и свързаност; укрепваща капацитета на организациите, заети в културната сфера и представляваща  образователен ресурс със свободен достъп.

В четвъртия ден от програмата г-жа Яница Бойчева, политолог, представи пред участниците някои основни аспекти на културното предприемачество и добрите практики в Европа свързани с неговото реализиране и модерира групово занимание, свързано с уменията на младия предприемач и предприемаческата култура. В него участниците развиха логическото си мислене и взаимно се забавляваха.

Чрез работа по групи, модерирана от екипа на Фондация Българска Памет, участниците придобиха умения, относно това, как да се държат в бизнес среда и бяха развити сред тях редица социални, граждански компетенции като работа в екип, увереност, лидерство, междукултурни умения, умения за работа по проекти и общуване в междукултурна среда.

В петия ден от събитието доц. д-р Светла Бонева от Катедрата „Международни икономически отношения и бизнес“ към УНСС, гр. София, представи темата за предприемачеството в контекста на междукултурните различия. Тя отправи послание към младите хора да учат колкото се може повече езици, за да разширят възможностите си и да се докоснат до разнообразието от хора, култури и обичаи, което би довело до нови приятелства, по-стойностни обучения и по-добра последваща реализация. Доц. Бонева модерира групово занимание, където представи вдъхновяващи примери за предприемачество в областта на културата и даде основни поведенчески насоки на участниците при попадане в културна среда, различна от тяхната.

Ангелина Владикова, председател на сдружение „Мостове“ засегна темата за „Междукултурният диалог като средство за изграждане на предприемачески умения“ и сподели за добрите практики на организацията ѝ, чиято мисия е да гради мостове на приятелство между представителите на различните религиозни общности и култури. Според г-жа Владикова, езикът на изкуството е един от начините да се достигне до хората.

През шестият ден от събитието, Живко Костуров от екипа на Фондация Българска Памет сподели с младите хора какви са възможностите, които програма „Еразъм+“ предоставя през програмния период 2021-2027г. Акцент бе поставен върху приоритетите на програмата като: социално приобщаване, екологичния и цифровия преход, както и насърчаването на участието на младите хора в демократичния живот.

Участниците в обучението имаха възможност да посетят музикалното студио „Интелиджънт мюзик“, което д-р Милен Врабевски създава, за да популяризира българската музика и култура. Той е автор на песента „Намерение“, с която тази година България се представи на конкурса „Евровизия“.

Програмата за деня завърши с обиколка на голяма част от културните и историческите паметници на нашата столица.

В последния ден от обучението след креативната си работа по групи и интерактивни сесии, младите хора получиха сертификат за участие, който им бе връчен от представители на Фондация Българска Памет.

Този проект е финансиран с подкрепата на Европейската комисия. Тази публикация отразява само личните виждания на нейния автор и от Комисията не може да бъде търсена отговорност за използването на съдържащата се в нея информация.


В периода от 12 до 18 юни 2022 г., Фондация Българска Памет реализира обучително събитие за младежки работници в рамките на проект “Предприемчивост и свързаност на младите хора на Балканите чрез творчество и култура”

В периода от 12 до 18 юни 2022 г., Фондация Българска Памет, в партньорство със „Сдружение за Македонско-Българско приятелство“, гр. Битоля, Република Северна Македония и сдружение “ГЛАС“ Босилеград, Република Сърбия, провежда събитие по проект  № 2020-1-BG01-KA227-YOU-095019 „Предприемчивост и свързаност на младите хора на Балканите чрез творчество и култура“, съфинансиран по  програма „Еразъм +“ КД2.

Основната цел на проекта е чрез творчески и културен инструментариум да се създаде иновативна методика за развитие на предприемчивост и креативност сред  младите хора на Балканите. Тя се разработва и тества с 15 младежки работници и 60 младежи, допринасяйки за  тяхното личностно развитие, активно гражданско участие и свързаност; укрепвайки капацитета на организациите, заети в културната сфера и представлява образователен ресурс със свободен достъп.

В рамките на изминалите дни, чрез участието си в различните панели от програмата, младежите надградиха личностното си развитие, активното си гражданско участие и свързаност и придобиха трансверсални и презентационни умения, които ще им бъдат полезни в бъдеще.

Програмата стартира със сесии за „разчупване на леда“ и създаване на групови правила. Събитието продължи с Николай Дунев, Председател на фондация „Активна историческа карта“, чиито силен интерес към историята, географията и иновациите го води към модерна и полезна идея – съставянето на активни исторически карти, представляващи интерактивни цифрови модели, допълнени от разнообразни текстове и снимки, промени на граници, движения на войски, отбелязване на важни събития, по които човек може да разбере в детайли най-важните исторически периоди.

В следващите панели от програмата на събитието участниците по държави презентираха добрите практики за предприемачество чрез творчество и култура в страната, от която произхождат и участваха активно в работилници, посветени на иновативната методика.

Д-р Младен Ламбев, бивш Координатор на Парламентарното измерение на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз -2018 г., обясни на участниците детайлно как културата движи икономическото и социалното развитие на Европа, както и модерира групово упражнение, в което младежите разработиха и презентираха иновативни идеи за културно предприемачество.

Участниците се запознаха с темата „Споделено изкуство на Балканите – традиции, съвременно изкуство и нови подходи към съдържанието“, представена от Снежана Йовева-Димитрова, Директор на Държавен институт за култура към Министерството на външните работи на Република България. Според г-жа Димитрова, културата е мощен инструмент за взаимодействие между хората и дава възможност за обединение на нациите.

В панелите от програмата бяха приложени методи на неформалното образование, интерактивни методи, интердисциплинарни казуси и занимания, игри, групово обучение и обучение в екип, като фокусът беше поставен върху разработването на иновативна методика за развитие на предприемчивост и креативност сред  младите хора на Балканите.

Този проект е финансиран с подкрепата на Европейската комисия. Тази публикация отразява само личните виждания на нейния автор и от Комисията не може да бъде търсена отговорност за използването на съдържащата се в нея информация.


Днес реализирахме проект ,,ЕДИННИ В МНОГООБРАЗИЕТО"

Днес реализирахме проект ,,ЕДИННИ В МНОГООБРАЗИЕТО" финансиран от Министерство на външните работи на Р. България по програма- ,,Помош за развитие"  чрез Генералното консулство в град Битоля. Проекта има за цел да осигури учебни помагала за Монтесори кабинет с цел да се подобри възпитанието, образованието и рехабилитацията на деца в ОУ ,,Кочо Рацин " с ресурсен център в нашия град. В основното училище учат 84 деца од 18 общини в Р. Северна Македония. Щастливи сме , че реализирахме важен за децата и обществото проект, с който даваме пример  за приятелство и добросъседство.