Заместник-ректора на Техническия университет -Варна доц. Павлина Наскова посети нашия офиса.

На 29 октомври 2024 година доц. Павлина Наскова, заместник-ректор на Техническия университет – Варна, посети Офиса на Сдружението за "Македонско-Българско приятелство" в Битоля. Председателят на Сдружението Маринела Петреска запозна доц. Наскова с цялостната дейност на организацията, и по-конкретно с работата в сферата на образованието. Сдружението за "Македонско-Българско приятелство" организира ежегодно кандидат-студентски информационни борси за представяне на български висши учебни заведения и запознаване с процеса за кандидатстване и организира курсове за подготовка за кандидат-студентските изпити.
Доц. Павлина Наскова представи специалностите за обучение, които предлага ТУ-Варна, в това число и магистърските и докторантски програми. Тя изрази надежда за по-тясно сътрудничество между Техническия университет – Варна и Сдружението за "Македонско-Българско приятелство" в Битоля, и покани ръководството на Сдружението на посещение за подготовка и подписване на меморандум за бъдещо сътрудничество.

 


Реализирана твореческа работилница под мотото " Игрите на нашето вълшебно детство"

На 27 октомври 2024 година в градския парк- Битолско чупе в Битоля, Неделния център "Искра" към сдружението за "Македонско- Българско приятелство" реализира творческа работилница под мотото " Игрите на нашето вълшебно детство". Децата с въодушевение слушаха разказите на своите майки и баби за тяхното детство и колко по-различно беше то от сега. Работилницата не върна назад в времето, когато нямаше таблети,смартфони и компютерни игри които използват децата днес. Всички деца с удоволствие играха игрите : криеница, скачане на ластик , народна топка , сляпа баба, топло и студено ; скачане на вже и други.
Като знак на приятелство, децата нарисуваха своите ръчички на картон за рисуване. В края на работилницата всички заедно изчистихме мястото на което творихме и играехме, като пример на децата да пазят природата чиста.
На събитието присъстваше и генералният консул на РБългария в Битоля, г-н Николай Димитров.
Пазете природата и околната среда, излизайте пред блока, отивайте в парка и играйте с децата!
❤️🇧🇬❤️🇲🇰❤️


Во периодот од 21-25.10.2024 г учесниците на настанот го реализираа проектот № 2024-1- BG01-KA151-YOU-000201546, кофинансиран во рамките на програмата Еразмус+, клучна активност 1

Во периодот од 21-25.10.2024 година, Здружението за "Македонско-Бугарско пријателство“, град Битола, Р.Северна Македонија заедно со Фондацијата Бугарска Памет го реализираа проектот № 2024-1-BG01-KA151-YOU-000201546, кофинансиран во рамките на програмата „Еразмус+“, клучна активност 1. Учесници на настанот беа 20 млади луѓе од Република Северна Македонија и Република Бугарија.
На почетокот на настанот секој од младите имаше можност да каже по неколку збора за себе и за работите кои го интересираат пред другите. Беа создадени и групни правила за учесниците да се придржуваат за време на спроведувањето на настанот.
За време на сесијата „Еразмус+ - менува животи, ја отвора свеста“, Живко Костуров од тимот на Фондацијата Бугарска Памет ги објасни можностите што програмата им ги нуди на младите. Тој ги запозна со главната цел на програмата, имено преку доживотното учење за поддршка на образованието, професионалниот и личниот развој на луѓето во областа на образованието, обуката, младите и спортот во Европа и пошироко, а со тоа да придонесе за одржлив раст, квалитетни работни места и социјалната кохезија, да се промовираат иновациите, како и да се зајакне европскиот идентитет и активното граѓанство.
Младите имаа можност да работат во тим на прашања поврзани со невработеноста кај младите, социјалната изолација и недостатокот на мотивација за доживотно учење и развој. Заедно разговараа за проблемите и предложија решенија за нивно справување.
За време на обуката, секој од тимовите имаше задача да подготви социјална кампања против говорот на омраза. Целта на активноста беше да се поттикнат учесниците да користат креативни пристапи и медиумски алатки за да креираат социјални кампањи кои промовираат почит и инклузија и да се спротивстават на говорот на омраза. Сето ова им помогна на младите да развијат креативни вештини и да создадат свои иницијативи кои промовираат почит, толеранција и вклученост во општеството.
❤️🇧🇬❤️🇲🇰❤️

 


Творческа работилница под мотото ,,Игрите на нашето вълшебно детство".

На 27 октомври от 12ч в градски парк ( Битолско чупе) Сдружение за “Македонско - Българско приятелство“ - Битола ще проведе творческа работилница под мотото,,Игрите на нашето вълшебно детство".
Ще разкажем кои са традиционните игри от детството на мама и баба, как в ерата без интернет е минавало тяхното детство. Подготвили сме десет забавни игри и много изненади. Чрез игрите ще посветим внимание за отношението на децата към екологията и формирането на екологичната им култура.
Заповядайте, очакваме ви!

Конкурс за участие в проект № 2024-1-BG01-KA151-YOU-000201546, на тема "Умения за превенция на радикализацията и езика на омразата“, съфинансиран по програма „Еразъм +”, КA151

Проектът е насочен към млади хора, на възраст между 15 и 24 години от две държави в Югоизточна Европа - Република България, Република Северна Македония. Основната му цел е чрез методите на неформално обучение, да се насърчи развитието на редица умения и компетенции в младите участници. Проектът ще се реализира в периода с 5 дневна младежка мобилност. В предстоящото събитие ще участват 22 младежи от България и Република Северна Македония.
Всички заинтересирани участници, да изпратят съобщение на фейзбук страницата на Сдружението за "Македонско-Българско приятелство" или да заявят своето участие на телефон +389 74 205 985.
❤️🇧🇬 ❤️🇪🇺❤️🇲🇰❤️


Проведена дисеминация на проект „Повишаване на медийната грамотност и непримиримост към фалшивите новини сред младите хора, чрез развиване на тяхното критично мислене“

На 06 октомври 2024 г. в офиса на Сдружение за „Македонско-Българско приятелство“ се проведе дисеминация на проект „Повишаване на медийната грамотност и непримиримост към фалшивите новини сред младите хора, чрез развиване на тяхното критично мислене“. Участниците в проекта имаха за задача да събудят креативната си страна и да направят образователни транспаренти със тяхни послания използвайки придобитите знания от предишните две дейности по проекта. Заключение от проекта е, че младите хора имат собствено изразено критично мнение, не попадат лесно на първоначалната информация и търсят начин да я потвърдят. Проектът доразви знанията им да правят това по професионален начин и създаде у тях умения за откриване на невярна информация.