Проектът е насочен към млади хора на възраст между 15 и 24 години от две държави – Република Северна Македония и Югоизточна Европа – Република България. Основната му цел е, чрез методите на неформално обучение, да се надгради знанието на участниците в областта на дигиталната грамотност, критичното мислене и решаване на проблеми, креативност и иновации, комуникационни умения, гъвкавост и адаптивност, емоционална интелигентност и управление на проекти. Тъй като в последните години се наблюдава значителна трансформация в трудовия пазар, като новите тенологии и дигитализацията играят ключова роля в определянето на уменията професиите на бъдещето, темата е от съществено значение за младите хора.
В началото на събитието екипът на Фондация Българска Памет приветства участниците с добре дошли, представи програмата и разясни бланките за самооценка на придобитите знания и умения. Всеки от младежите имаше възможност да разкаже с няколко думи за себе си и нещата, които го интересуват пред останалите. Създадени бяха и групови правила, с които участниците да се съобразяват по време на реализация на събитието, както и групи за обратна връзка, чрез които фондацията да получи мнението на участниците от дневните занимания.
В рамките на ролева игра „Загадъчна професия“, участниците бяха разпределени по групи и имаха за задача да отгатнат коя е мистериозната професия, която се описва. Раздадени им бяха улики и въпроси, на които можеха да отговорят с „да“ или „не“, докато не разгадаят загадката.
В рамките на сесия „Еразъм+ – променя живота, отваря съзнанието“ Живко Костуров от екипа на Фондация Българска Памет разясни възможностите, които програмата предлага на младите хора. Той ги запозна с основната цел на програмата: чрез учене през целия живот да подкрепя професионалното и личностното развитие на хората в областта на образованието, обучението, младежта и спорта в Европа и извън нея, като по този начин допринася за устойчив растеж, качествени работни места и социално сближаване, за насърчаване на иновациите, както и за укрепване на европейстата идентичност и активното гражданство.

Вторият ден от обучението стартира с Ясен Георгиев – Изпълнителен директор на Института за икономическа политика. Г-н Георгиев даде редица теоретични и практически съвети на младите хора от двете държави, относно уменията и професиите на бъдещето, какво знаем и за какво да се подготвим. Той ги посъветва да бъдат готови да се учат през целия си живот и да придобиват нови знания и умения, да инвестират в образование, да избират образователни програми и стажове, насочени към развитие на професиите, които искат да упражняват, да търсят стажове, проекти и доброволческа работа, които да им дават практически опит в желаната област, както и да изграждат мрежа от професионални контакти, които могат да им помогнат в кариерното развитие. Подтикна ги към гъвкавост и адаптивност, за да се адаптират лесно към новите технологии и тенденции в индустрията. Според него подготовката за бъдещето изисква комбинация от технически умения, меки умения и готовност за непрекъснато учене и даптация. В модерирана от него ролева игра участниците имаха задачата да изготвят идея за професия на бъдещето и да я споделят пред останалите.
В Интерактивна сесия участниците работиха в екип и създадоха професии на бъдещето, които представиха на останалите. Програмата през следващите дни на семинара продължава с редица интересни лектори и събеседници на младите хора от бизнеса и академичните среди.

 

* Този проект е финансиран с подкрепата на Европейската комисия. Тази публикация отразява само личните виждания на нейния автор и от Комисията не може да бъде търсена отговорност за използването на съдържащата се в нея информация.